Fenntarthatósági témahét 2019.

Az idei tanévben intézményünk újra csatlakozott a Fenntarthatósági témahéthez, amely 2019. márc.18-22 között került megrendezésre, országosan.

A tantestületi megbeszélések alapján a Nézz szembe a szemeteddel! témát, és az ehhez kapcsolódó óravázlatokat választottuk, 1-8. évfolyamig. A választásunkat erősítette az a tény, hogy évek óta az iskolaudvart, és az iskola környezetében lévő utcákat mentesítjük a szeméttől.

Minden osztály minden tanulója részt vett a foglalkozásokon. Szó volt a hulladékok fajtáiról, újrafelhasználásról és újrahasznosításról.

Ennek jegyében készültek ötletes tárgyak, amelyek a műanyag kupakokból készült képeken keresztül a „Ki nevet a végén?” c. óriásjáték elkészítéséig az iskola udvarán, sokféle képességeket mozgatott meg a gyerekekben. Dolgoztak csoportban, és egyénileg is.

Beszélgettünk a szelektív hulladékokról, és gyűjtésükről. A szemétről, és arról, hogy gyerekként mit tehetnek a szemét mennyiségének csökkentése érdekében most, és a jövőben. Szó esett saját felelősségünkről, lehetőségeinkről is.

A hét folyamán több filmet is megnézhettek a gyerekek, nemcsak a szemét és hulladék témakörben. Mivel a Víz világnapja is a hétre esett (márc. 22.) több osztály is foglalkozott a vízszennyezés, víztisztítás témakörével. Megdöbbentő adatokat ismerhettek meg a gyerekek, emellett hasznos tanácsokat is tartalmaztak a filmek, segédanyagok.

Alsó tagozatban a technika és környezetismeret órákat használták fel elsősorban a témahét megvalósításához, felső tagozaton az osztályfőnöki, természetismeret, technika, kémia és biológia órák tananyagait erősítette a hét ismeretanyaga.

A szemétszedés hagyományok szerint történt, minden osztály gyűjtőzsákokkal, műanyag védőkesztyűvel felszerelkezve indult megtisztítani az iskolát és környékét a szeméttől.

A hulladékgazdálkodás, a környezetszennyezés mérséklése fontos kérdés az élhető, fenntartható fejlődés, a következő generációk számára. A hét célja az volt, hogy a gyerekek „már iskolás korban megismerjék a téma fontosságát és felfigyeljenek személyes érintettségükre, hiszen kis odafigyeléssel ők is sokat tehetnek a Föld védelméért.”
A Témahét iskolánkban célját elérte.

Érd, 2019. 04. 03.

Kőnigné Ferencz Zsuzsanna
koordinátor